پلک پوستی نازک برای محافظت از چشم – جراحی چشم – دکتر چشم | متخصص چشم | عمل لیزیک و لازک | آب مروارید

Blog

پلک پوستی نازک برای محافظت از چشم

by جراحی چشم in اکتبر 18, 2016

پلک یک چین پوستی نازک برای محافظت از چشم است. پلک نازک‌ترین پوست بدن است.
بدن با پلک زدن چشم را مرطوب نگه می‌دارد و از خشک شدن چشم جلوگیری می‌کند. یک پلک در بالا و یک پلک در پایین چشم قرار دارند. مژه ها در لبه پلکها قرار دارند.مژه موهایی است که سر پلک رشد می‌کند.پلک از چشم در مقابل نور آفتاب، گرد و خاک و رطوبت محافظت می‌کند. عضله بالابرنده پلک فوقانی (Levator palpebrae superioris muscle) موجب بالارفتن پلک و بازشدن چشم میشود.

Studio shot of young beautiful woman on dark background. Professional make up and hair style.

بازماندن پلکها در طولانی مدت (مثلاً بدلیل کما) موجب خشکی قرنیه و آسیب چشم میشود. غدد لبه پلک مانند غدد Zeis موادی (چربی و پروتئینی) را به اشک می افزایند. برخی بیماریهای پلک عبارتند از شالازیون ، بلفاریت ، اکتروپیون ، انتروپیون ، پتوز ، درماتیت پلک ، بلفارواسپاسم ، بلفاروشالازیس و تومورهای پلک.

پلک زدن

پلک زدن یک عمل سریع به هم خورن چشمان است. عمل پلک زدن از این جهت برای چشم ضروری است که باعث پخش شدن اشک در چشم و عبور ان از روی قرنیه و از بین بردن عفونتهای احتمالی می‌شود. به صورت متوسط عمل پلک زدن حدود 300 تا 400 میلی ثانیه به طول می انجامد. این سرعت تحت عواملی چون وارد شدن یک شی ریز خارجی مثل ریزه چوب، ضربات وارد شده به چشم، مصرف دارو و عفونت تغییر می‌کند. هر فرد تقریباً در هر 2 تا 10 ثانیه یک بار پلک می‌زند. نرخ و میزان پلک زدن توسط “blinking center” تعیین شده اما همچنان این میزان تحت عواملی دیگر تغییر پیدا می‌کند.چشمک زدن وقتی است که یک حیوان (معمولاً انسان) تصمیم می‌گیرد که تنها یک چشم خود را باز و بسته کند و از ان برای نوعی علامات اجتماعی (استفاده از بدن برای رساندن موضوعی)استفاده کند . به هر حال، این موضوع فقط مختص انسان نمی‌باشد و بعضی حیوانات (به عنوان مثال، لاک پشت و هَمستِر) نیز هنگام پلک زدن از چشمهای خود به صورت مستقل استفاده می‌کنند بدین معنی که در هنگامیکه یک چشم باز است چشم دیگر را بسته و برای بار دوم بالعکس عمل می‌کنند.

Close-up of a beautiful woman's eye

عضلات

مهمترین و اصلی‌ترین ماهیچه‌ها که در پلک بالایی کنترل باز و بسته شدن چشم را به عهده دارند عضله اوربیکولاریس اکولی (orbicularis oculi) و عضله بالا برنده پلک فوقانی (levator palpebrae superioris muscle ) نامیده می‌شوند. ماهیچه اوربیکولاریس اکولی چشم را می‌بندد و برای باز شدن پلک ، ماهیچه levator palpebrae و ماهیچه مولر منقیض می‌شوند. ماهیچه مولر Müller (یا superior palpebral) در پلک بالایی و ماهیچه inferior palpebral در پلک پایینی مسئولیت بزرگ کردن چشم را به عهده دارند. این ماهیچه‌ها نه تنها نقشی حیاتی در پلک زدن چشم دارند بلکه در عواملی مثل چشمک زدن یا با چشم نیمه بازبودن یا چپ کردن چشم دخیل هستند.

جراحی چشم

همچنین مطالب توصیه شده به شما ...

آیا میدانید شما میتوانید همین سایت را که در حال مشاهده آن هستید اجاره یا خریداری کنید؟ کلیک کنید  

Leave a Reply