انتروپیون یک بیماری چشمی قابل درمان است – جراحی چشم – دکتر چشم | متخصص چشم | عمل لیزیک و لازک | آب مروارید

Blog

انتروپیون یک بیماری چشمی قابل درمان است

by جراحی چشم in اکتبر 18, 2016

آنتروپیون (به انگلیسی: ENTROPION) یا درون‌چرخش یک بیماری است که معمولاً دراثر برگشتن پلک به طرف داخل ایجاد می‌شود ودرنتیجه آن مژهها در روی قرنیه قرار میگیرند. گاه یک نقص ارثی می‌باشد به خصوص در گوسفندها !.

علائم بیماری : چسبندگی پلکها، تولید چرک، چسبندگی مژه‌ها . التهاب چشم ( تورم، قرمزی، درد و اشک‌ریزش ) که در اثر ساییده شدن پلکِ به داخل چرخیده و مژه‌ها با قرنیه ایجاد می‌شود. بیماری ممکن است به زخم شدن قرنیه و کوری دایمی منجر شود.entropion-bimari-cheshmi

علل بیماری : سست شدن بافت حمایت کننده از پلک، همراه با کشیده شدن عضلات پلک به سمت داخل ( مثلاً در پیری )، التهاب مزمن چشم (از جمله آلرژی)، که باعث ایجاد بافت جوشگاهی در پلک می‌شود.

بطور کلی در جهان میزان انتروپیون پلک تحتانی بیشتر است، اما در ایران به علت وجود بیماری تراخم (Trachoma) انتروپیون پلک فوقانی از شیوع بیشتری برخوردار است .

انتروپیون به سه دسته تقسیم می‌شود:

۱.انتروپیون مادرزادی

۲. (Congenital Entropion) انتروپیون عودکننده(Involutional Entropion) یا انتروپیون اسپاستیک ( Spastic Entropion) )

۳. انتروپیون سیکاتریکال (Cicatrical Entropion)

بیشترین درصد انتروپیون در رده سنی (۴۷-۶۹ سال) و از نوع سیکاتریکال بوده استalaem-entropion

بعضی از موارد بدون درمان ( فقط با استفاده از اشک مصنوعی و قطره آنتی بیوتیک ) بهبود می یابند ولی دخالت عمل جراحی توصیه شده است . عوارض جراحی انتروپیون عدم ترمیم پلک، عفونت پلک و خونریزی و کراتیت قرنیه می‌باشد .و مهمترین آنها تراخم است که در اینجا به بیان توضیح کوتاهی از آن می پردازیم.

تراخم یک بیماری عفونی ناشی از باکتری کلامیدیا تراکوماتیس است. این عفونت موجب یک سفت شدن سطح داخلی پلک می‌شود. این سفت شدن می‌تواند منجر به درد چشم، شکنندگی سطح بیرونی یا قرنیه چشم‌ها، و احتمالاً کوری شود.tarakhom-ofonat-cheshmi

باکتری که موجب این بیماری می‌شود می‌تواند از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با چشم یا بینی یک فرد مبتلا انتقال یابد. تماس غیر مستقیم می‌تواند از طریق لباس یا حشراتی که با چشم یا بینی فرد مبتلا در تماس بوده‌اند، ایجاد شود.معمولاً باید قبل از اینکه زخم پلک آنقدر بزرگ شود که مالش مژه‌ها روی چشم آغاز شود، در طول یک دوره چند ساله تزریقات زیادی انجام گیرد. کودکان نسبه به بزرگسالان این بیماری را بیشتر منتقل می‌کنند. بهداشت ضعیف، شرایط زندگی در جاهای پرجمعیت، و نبود آب تمییز کافی و دستشویی نیز موجب افزایش انتقال این بیماری می‌شوند.

تلاش‌ها برای پیشگیری از این بیماری عبارتند از توسعه دسترسی به آب تمیز و کاهش تعداد افراد مبتلا از طریق درمان با آنتی بیوتیکها. این امر به صورت درمان، به طور یکزمان، تمام افرادی است که بیماری بین آنها شایع است. . شستشو به تنهایی برای پیشگیری از بیماری کافی نیست اما می‌تواند همراه با سایر اقدامات مفید باشد. گزینه‌های درمان عبارتند از آزیترومایسین یا تتراسایکلین موضعی. آریترومایسین ترجیح داده می‌شود زیرا می‌توان آن را به صورت یک دوز خوراکی تک مصرف کرد. بعد از زخم شدن پلک، برای اصلاح موقیت مژه‌ها و پیشگیری از کوری به جراحی نیاز خواهد بود.alaem-tarakhom

در سراسر جهان، حدود ۸۰ میلیون نفر به یک عفونت فعال مبتلا هستند. در برخی مناظق ممکن است عفونت‌ها در ۶۰ – ۹۰٪ از کودکان وجود داشته باشد و بیشتر زنان را مبتلا می‌کند تا مردان زیرا احتمالاً آنها با کودکان بیشتر در تماس هستند. این بیماری دلیل توانایی بینایی ضعیف در ۲٫۲ میلیون نفر است که از ۱٫۲ میلیون نفر از آنها کاملاً نابینا هستند. به طور مشترک این بیماری در ۵۳ کشور آفریقایی، آسیایی، آمریکای مرکزی و جنوبی وجود دارد و حدود ۲۳۰ میلیون نفر در معرض خطر ابتلاء به آن هستند. این بیماری در سال مبلغی معادل با ۸ میلیارد دلار آمریکا خسارت اقتصادی وارد می‌کند. این بیماری به گروهی از بیماری‌ها تعلق دارد که به نام بیماری‌های نادیده گرفته شده مناطق استوایی شناخته می‌شوند.

جراحی چشم

همچنین مطالب توصیه شده به شما ...

آیا میدانید شما میتوانید همین سایت را که در حال مشاهده آن هستید اجاره یا خریداری کنید؟ کلیک کنید  

Leave a Reply