اشک چشم انسان از چند بخش تشکیل شده است ؟ – جراحی چشم – دکتر چشم | متخصص چشم | عمل لیزیک و لازک | آب مروارید

Blog

اشک چشم انسان از چند بخش تشکیل شده است ؟

by جراحی چشم in اکتبر 12, 2016

اشک چشم انسان از چند بخش تشکیل شده است ؟

اشک چشم انسان از سه بخش : لایه چربی ، آب و لایه موسین تشکیل شده است. هر کدام از این لایه ها وظیفه خطیری بر عهده دارند که در صورتی که ترکیب هریک از آنها به هم بخورد ، قطعا ما با مشکلی به نام  خشکی چشم مبتلا خواهیم شد. اختلال در لایه چربی در برخی بیماری های لبه پلک و ملتحمه و … ، اختلال در لایه آبکی در برخی بیماری های سیستمیک (همچون دیابت) و بارداری و … و اختلال در لایه موسین در برخی بیماری ها همچون سیستم ایمنی قابل مشاهده است. عوامل محیطی و بیرونی همچون محیط کار آلوده ، استفاده زیاد و خیره شدن به مانیتور ، قرار گرفتن زیاد روبروی کولر و … نیز از عوامل خشکی چشم به شمار می آیند.

 

خشکی چشم در تجویز و فیت لنزهای تماسی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد و شاید بتوان گفت یک بخش مهم در موفقیت تجویز لنز مربوط به کیفیت و کمیت اشک چشم است.

human-tears-made_jarahi-cheshm-tehran

در فصل گرما  بخصوص افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند یا لازک کرده اند استفاده از قطره های اشک مصنوعی بخصوص از نوع فاقد نگهدارنده  توصیه میگردد.
در افرادی که جدیدا لازک کرده اند شاید علاوه بر قطره های اشک مصنوعی ، استفاده از ژل های چشمی مخصوص نیز برای مرطوب نگه داشتن چشم و جلوگیری از آسیب های احتمالی نیاز به تجویز  باشد

 

یک معاینه دقیق اشک باید شامل معاینه هر یک از این سه لایه بصورت مجزا باشد که در صورت نقص هر یک از این لایه ها داروی مربوط به همان لایه تجویز گردد
در عکس نمایی از لایه های اشک چشم انسان مشاهده می کنید

 

جراحی چشم

 

آیا میدانید شما میتوانید همین سایت را که در حال مشاهده آن هستید اجاره یا خریداری کنید؟ کلیک کنید  

Leave a Reply